Software koji koristim za Youtube

Kao što sam objavio u prošlom tekstu, vraćam se na Youtube scenu prvog maja, a danas pišem o programima koje koristim za svoje klipove!

Za montažu klipova koristim Adobe Premiere Pro CC 2017.
Adobe Premiere Pro CC 2017

Prvi "ozbiljniji" program koji sam koristio je bio Sony Vegas 13 i uvek će imati posebno mesto u mom srcu, međutim ima specifične bugove i nema mogućnosti koje ima Premiere. Prvi put kad sam probao Premiere, izgubio sam se potpuno, nije mi bilo jasno čemu služe toliki ekrani i kako da radim neke osnovne operacije kao što su promena brzine ili dodavanje teksta u video. Zato sam našao dobre tutorial klipove na Youtubu koji su mi pomogli da pohvatam osnove, a kasnije i mnogo teže stvari, te sam za oko dve nedelje uspeo da savladam Premiere bar onoliko koliko sam poznavao Vegas, a posle sam postao još bolji. Iako sam prilično zadovoljan svojim trenutnim znanjem, vežbam dalje i učim nove stvari koje mi mogu pomoći da još popravim kvalitet svojih klipova! Adobe Premiere preporučujem svima, iako vam na prvi pogled deluje komplikovano za rad, nijedan drugi program (Sony Vegas, Corel, Filmora, Final Cut itd.) apsolutno ne može da se poredi sa Adobe-ovom verzijom! Ukoliko neko želi tutorial klipove koje sam ja koristio, slobodno nek mi se javi na Instagramu za link (@avellati)!

Za korigovanje fotografija i pravljenje dizajna koristim Adobe Photoshop i Lightroom.
Adobe Photoshop CS6

Znam da postoje opcije koje realno mogu parirati ovim programima, međutim Photoshop koristim još od 2015. (iako sam bio krš u njemu do 2018.) i potpuno sam se navikao na meni i prečice i bilo bi mi baš teško da pređem na nešto drugo, a i nemam konkretan razlog kad Photoshop CS6 može da mi završi sav posao. Nedavno sam dodao i Lightroom kako bih mogao još preciznije da korigujem osvetljenje na nekoj slici, Adobe je valjda namerno izostavio te neke opcije kad je radio Photoshop kako bi napravili Lightroom koji ide kao dodatak koji se naplaćuje. Pored ove dve aplikacije neće vam ništa drugo biti potrebno.

Za korekciju zvuka koristim Audacity.
Audacity

Ovaj staromodni i jednostavni program je sve što vam treba za Youtube klipove kad je zvuk u pitanju. Ne koristim ga previše, ali mi je uvek završavao posao kad sam uklanjao neki šum u pozadini ili kad sam smanjivao/povećavao jačinu zvuka!

Za snimanje gaming klipova koristim Mirillis Action.
Mirillis Action v3.1.2

Iako je danas svakako najpopularniji Open Broadcasting Software ili skraćeno OBS, relativno slaba grafička kartica mi ne dozvoljava da ga koristim i da dobijam klipove preko 20 FPS, već koristim Action kao malo stariju, ali opet sasvim dobru opciju. Kad snimam League of Legends dobijam kvalitet koji je sasvim adekvatan za Youtube, a FPS u igri mi je sasvim solidan i nemam osećaj kao da me snimanje koči. Ima odlične opcije i za one koji hoće da snimaju facecam dok igraju igrice, jedina slabost ovog programa i ujedno prednost OBS-a je live-streaming, OBS ima daleko više opcija.


Nadam se da će vam ovaj tekst biti od pomoći ukoliko želite ili se već bavite nekim od ovih disciplina, obavezno pogledajte druge tekstove na ovom blogu ili me zapratite na Instagramu (@avellati) ili na mom Youtube kanalu koji se nalazi u meniju iznad!

Comments

Popular posts from this blog

Šta je to hustle?

League of Legends - moja priča

Youtube - iza zavese